poniedziałek, 24 listopada 2008

Święta za pasem: co kupić? – odc. 1

Autor i tytuł:

Rafał A. Ziemkiewicz „Żywina”


Dlaczego warto kupić?:
Co tu dużo mówić... autor dostaje baty z wielu stron – od tzw. „prawicowców” za krytykę PiS-u (który ma być arką zbawienia dla polskiego konserwatyzmu), z kolei od tzw. „lewicowców” za to, że jest psem łańcuchowym kaczyzmu. Twórczość publicystyczną polecałem już w „Teorii Kupowania Prezentu”, teraz czas na literaturę. Mało kto wie, że Ziemkiewicz, poza zdolnym publicystą politycznym i obyczajowym, jest także cenionym pisarzem science- oraz political-fiction.
Ostatnim dziełem po kontrowersyjnym „Czasie wrzeszczących staruszków” stanowiącym diagnozę sytuacji po klęsce PO-PiSu jest właśnie „Żywina”.
Historia tym razem z gatunku czystej powieści – ale o zabarwieniu politycznym, rzecz jasna! Powieść to chyba efekt fascynacji Lepperem, który tutaj występuje w postacji posła Żywiny, który ginie w tajemniczym wypadku. Facet ma wyrok, uchodzi za politycznego chuligana i populistę, ot kolejny Dyzma. Zbierając materiały do reportażu o jego życiu, młody dziennikarz Radek Derechowicz odkrywa zdumiewające fakty i zarazem sam ulega niezwykłej przemianie. Powieść odmalowuje obraz Polski prowincjonalnej na szerokim tle ostatnich dwudziestu lat... Jako, że sporo po Polsce jeżdżę i wielu ludzi z różnych zakamarków znam, z różnych grup społecznych... muszę stwierdzić, że Ziemkiewicz wziął się w końcu za temat, który naprawdę fascynuje! Brawo.


O autorze:
Autorowi ciężko odmówić płodności – poza setkami felietonów, dużych artykułów i esejów, a także pogadanek w radiu, co roku publikuje książkę. Płodność dotyczy też rodziny – w zeszłym roku rodzina Ziemkiewicza powiększyła się o córeczkę. Ciężko jednak równać się słynnemu R.A.Z.-owi z Tomaszem P. Terlikowskim, który na pewno zagości w cyklu „Święta za pasem: co kupić?”. Do jutra!Brak komentarzy:

ciekawostki: